تبلیغات
آستارا نیوز - اسماعیل اسدی دارستانی 09119812795
سلام بر همه ی جویندگان فهم و بصیرت ،پایگاه اطلاع رسانی مهندس سعید پوواجد / بندر آستارا09363212161

اسماعیل اسدی دارستانی 09119812795

سه شنبه 27 دی 1390 12:47 ق.ظ

نویسنده : آستارا نیوز سلام بر همه ی جویندگان فهم و بصیرت ، پایگاه اطلاع رسانی مهندس سعید پور واجد /بندر آستارا 09363212161

بهمن دری ظهر امروز در مراسم افتتاحیه هفتمین نمایشگاه کتاب گیلان برپایی این نمایشگاه را در ارتقای فرهنگ کتابخوانی تاثیرگذار دانست.
وی با بیان اینکه برپایی نمایشگاه کتاب به بصیرت و روشنی انسان کمک می‌کند، افزود: دهها دلیل برای برپایی نمایشگاه کتاب وجود دارد و در این نمایشگاه‌ها کتاب به سهولت در دسترس مخاطبان و علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.
این مسئول، فروش یک هفته‌ای کتاب در نمایشگاه را برابر با دو سال فروش کتاب در کتابفروشی‌ها دانست و تصریح کرد: سیاست برگزاری نمایشگاه در خارج از تهران یکی از اهداف مهم وزارتخانه است.
وی نمایشگاه را بستری برای اطلاع‌رسانی از انتشار کتاب و کتاب‌های تازه فراهم شده نامید و ابراز داشت: موضوعات مختلفی در نمایشگاه کتاب عرضه می‌شود.
دری با اشاره به اینکه کتاب ما را با فرهنگ تمدن آشنا می‌کند، اذعان داشت: تشویق و ترغیب موجب می‌شود که کتاب را خریداری کرده و آن را هدیه دهیم و هدیه بگیریم.
وی برگزاری نمایشگاه‌های دایمی کتاب در استان‌ها را یکی از برنامه‌های مهم وزارت ارشاد عنوان کرد و افزود: برای اهتمام ویژه به نویسندگان و مولفان کتاب امسال دو برنامه مهم در دست اجرا داریم.
معاون وزیر ارشاد با بیان اینکه تالیف باید بر ترجمه غلبه کند، ابراز داشت: طبق مذاکراتی که با بنیاد ملی نخبگان انجام داده‌ایم، نویسندگان و مولفان کتاب که در جوایز اصلی کشور نظیر جایزه کتاب، جایزه سال، جایزه جلال آل احمد برنده شوند نام آنها در فهرست نخبگان قرار می‌گیرد.
وی اضافه کرد: همچنین نویسندگان و ناشران کتاب که حائز رتبه شوند نام آثارشان در فهرست 10 کتاب قرار داده می‌شود.
دری اظهار داشت: کتابی که در این فهرست باشد مورد حمایت و نیز استفاده بسیاری از مراکز مانند آموزش و پرورش قرار می‌گیرد و صدا و سیما نیز متعهد شده که این کتاب‌‌ها را معرفی کند.
وی با تصریح بر اینکه جلوی بسیاری از مشکلات را گرفته‌ایم، خاطرنشان کرد: در حال حاضر تعداد شمارگان کتاب 3 هزار نسخه است که این امر زیبنده مردم ایران نیست و باید شمارگان کتاب‌ها فراتر از 50 هزار جلد باشد.
 

 
خبرگزاری فارس: 48 ساعته مجوز انتشار کتاب می‌دهیم / 127 ناشر وام می‌گیرند

بlمعون وزیر :»بهمن دری امشب در جمع مولفان و ناشران گیلان با اشاره به صدور مجوز کتاب اظهار داشت: در سال به 65 هزار عنوان کتاب مجوز می‌دهیم و در تلاش هستیم که این کار در استان‌ها انجام شود.
وی، با اشاره به اینکه در حال حاضر در زمینه صدور مجوز کتاب در پنج استان کشور کارهای نرم‌افزاری و سخت‌افزاری را انجام می‌دهند، افزود: برای ثبت کتاب در استان‌هایی نظیر گیلان که بیشترین نشر را دارند برنامه‌ داریم که امیدواریم امسال به نتیجه برسد.
معاون وزیر ارشاد با بیان اینکه یک مرحله از صدور مجوز را حذف کردیم، تصریح کرد: زمانی که کتابی بر حسب قانون بررسی می‌شد ممکن بود چند مورد اصلاحات داشته باشد و باید این موارد اصلاحیه را به ناشر می‌رساندیم که این امر یک پروسه زمانی را طی می‌کرد.
وی، راه‌اندازی نرم‌افزار الکترونیکی در استان‌ها به ویژه در گیلان را موجب برطرف شدن مشکل ثبت کتاب دانست و تصریح کرد: حدود 80 درصد کتاب‌هایی که برای صدور مجوز می‌آیند ظرف 48 ساعت مجوز می‌گیرند.
دری، نیم درصد کتاب‌های مراجعه کننده را قابل مجوز خواند و افزود: تمام کتاب‌ها بر حسب قانون نیست و در برخی موارد مراکز ذی‌صلاح می‌گویند که مجوز برای اینگونه کتاب‌ها داده نشود.
وی، ادامه داد: برخی کتاب‌ها نیز با تعامل نویسنده منتشر می‌شود و امسال پیش‌بینی ما این است که تعداد بیشتری کتاب برای مجوز داشته باشیم.
معاون وزیر ارشاد با تصریح بر اینکه می‌شود در عصر ارتباطات و الکترونیک عنایت ویژه‌ای داشت، خاطر نشان کرد: می‌توان استفاده بهینه‌تری از ابزار نوظهور برای صدور مجوز کرد.
وی، از پرداخت تسهیلات به ناشران خبر داد و یادآور شد: تعداد 74 ناشر کشور به بانک‌های عامل معرفی شدند و تا ماه دیگر وام‌های خود را دریافت می‌کنند.
دری افزود: طبق مذاکراتی که به صورت کشوری با بانک‌های عامل انجام دادیم قرار شده که با هشت درصد سود بانکی تسهیلات در اختیار ناشران قرار گیرد.
وی، با اشاره به اینکه 127 ناشر غیر از قم در چرخه گرفتن وام در سراسر کشور هستند، خاطر نشان کرد: هر ناشری که پس از این تعداد تقاضای تسهیلات کند در نوبت بعدی قرار می‌گیرد.
این مسئول، سقف تسهیلات را از 50 میلیون تا 500 میلیون تومان ذکر کرد و بیان داشت: یارانه ارشاد نیز به ناشران کمک می‌کند.
وی، گردش مالی نشر در کل کشور را سالانه 650 میلیارد تومان عنوان کرد و اذعان داشت: بودجه ارشاد 20 میلیارد تومان است که با این مبلغ نمی‌توانیم تمام کتاب‌های ناشران را خریداری کنیم.
دری با بیان اینکه تنها سه تا چهار درصد کتاب‌های ناشران را می‌توانیم خریداری کنیم، تصریح کرد: کتاب‌ها به لحاظ قیمت به گونه‌ای است که طبق نیاز کشور خریداری می‌شوند.
به گفته وی، در کشور 10 هزار ناشر و 2 هزار کتاب‌فروش وجود دارد که یک سوم اینها نوشت‌افزار می‌فروشند.
این مسئول درباره مرکز توزیع کتاب ابراز داشت: در این زمینه طرح‌های خوبی به دستمان رسیده ولی فراتر از وزارتخانه است و به نکات خاص بودجه‌ای نیاز دارد که در صورت تامین، می‌توانیم مراکز توزیع را تقویت کنیم.

 

 

 

 
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -