تبلیغات
آستارا نیوز - اسماعیل اسدی دارستانی 09119812795
سلام بر همه ی جویندگان فهم و بصیرت ،پایگاه اطلاع رسانی مهندس سعید پوواجد / بندر آستارا09363212161

اسماعیل اسدی دارستانی 09119812795

سه شنبه 27 دی 1390 12:53 ق.ظ

نویسنده : آستارا نیوز سلام بر همه ی جویندگان فهم و بصیرت ، پایگاه اطلاع رسانی مهندس سعید پور واجد /بندر آستارا 09363212161

امیر عبدوس امروز در گفت‌وگو با خبرنگار  در رشت با بیان اینکه در دنیا 9 هزار و 648 گونه پرنده شناسایی شده است، اظهار داشت: از این تعداد، 521 گونه پرنده مهاجر به صورت بومی در کشورمان شناسایی شده که 335 گونه از آن در گیلان است.
وی، این پرندگان مهاجر را آبزی، کنار آبزی و خشکی‌آبزی عنوان کرد و بیان داشت: این پرندگان به صورت زمستان گذرانی و بومی در گیلان به سر می‌برند.
مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان، با بیان اینکه سه پنجم تنوع گونه زیستی پرندگان در گیلان هستند، تصریح کرد: پارک ملی بوجاق بندر کیاشهر نیمی از پرندگان را در عرصه دو هزار هکتاری خود جای داده است.
وی، ادامه داد: یک تالاب 700 هکتاری با عنوان «22 بهمن» و تالاب لاگون کیاشهر با وسعت 800 هکتار که بخشی از سواحل در عرصه دو هزار هکتاری را در خود جای داده‌اند، تنوعی از پرندگان را دارند.
عبدوس، نیمی از تنوع گونه‌های پرندگان کشور را در گیلان عنوان کرد و اذعان داشت: این تنوع گونه در کشور بی‌نظیر و در دنیا کم نظیر است.
وی با تصریح بر اینکه مسئولیت ما برای حفظ پرندگان بسیار سنگین است،خاطر نشان کرد: محیط‌بانان محیط زیست برای حفظ پرندگان حتی از جان خود نیز دریغ نمی‌کنند.
این مسئول به حادثه‌‌ای که برای یکی از محیط‌بانان در نجات جان پرندگان مهاجر توسط شکارچیان افتاده است، اشاره کرد و افزود: در چند روز گذشته مرتضی زیباچهره یکی از محیط‌بانان در برخورد با سه نفر از شکارچیان متخلف که وارد پارک ملی بوجاق شده بودند مورد ضرب و شتم قرار گرفت و از ناحیه سر مجروح شد.
وی، با اشاره به مقاومت تنهایی این محیط‌بان در مقابل سه نفر شکارچی، ابراز داشت: این محیط‌بان توانست به تنهایی اسلحه غیرمجاز آنها را بگیرد و با خود به پاسگاه آورد.
عبدوس درباره دستگیری شکارچیان متخلف بیان داشت: با اطلاعاتی که از این سه نفر در محل مربوطه به دست آمد هر سه متخلف شناسایی شدند و حکم جلب آنها توسط دستگاه قضایی اخذ شد که دستگیر شدند.
وی، با تاکید بر اینکه شکار هر نوع پرنده در پارک ملی بوجاق ممنوع است، خاطر نشان کرد: محیط‌بانان محیط زیست برای حفظ این پرندگان زحمات زیادی را متحمل می‌شوند.
مدیر کل محیط زیست گیلان از آغاز سرشماری پرندگان در استان خبر داد و ابراز داشت: استقبال تعداد جمعیت شاخص پرندگان از تالاب‌های گیلان نشانه ارزش زیستگاه و تنوع گونه است.
وی، تالاب انزلی را پذیرای بیشترین جمعیت و پارک ملی بوجاق را دارای بیشترین تنوع گونه پرندگان دانست و تصریح کرد: در تالاب انزلی 159 گونه پرنده وجود دارد اما با توجه به وسعت 19 هزار هکتاری این تالاب، تنوع کمتری نسبت به پارک ملی بوجاق دارد.
عبدوس سرشماری پرندگان را از 11 دی هر سال همزمان با دنیا عنوان کرد و یادآور شد: یک ماه تمام کشورها فرصت دارند تالاب‌ها و زیستگاه‌های خود را سرشماری کنند.
وی، خاطر نشان کرد: پیش‌بینی می‌شود امسال ورود پرندگان مهاجر در گیلان نسبت به میانگین پرندگان در 10 سال اخیر رشد قابل ملاحظه‌ای داشته باشد و دلیل این امر نیز مهاجرت به روستاها و سرمای زودرس پاییزه و بارندگی‌‌های خوب در استان است.
 
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -